17. 11. 2019 Recepty

Ohlásila se vám nečekaná návštěva? Nebo je naplánovaná? Anebo vás prostě honí mlsná, ale nemáte chuť na chlebíčky, jednohubky, tyčinky…? Máme pro vás skvělé řešení. Jen je prima mít naše listové těsto, to je totiž základ. Vyrobený z poctivých ingrediencí, lehce se vyválí a v mrazáku vydrží i několik týdnů.

Sladkou nebo slanou?

Teď už se jen musíte rozhodnout: chcete verzi sladkou či slanou? Nebudeme vás unavovat líčením, jak vyrobíte klasický jablečný štrúdl. Ale víte, že je možné jablečnou náplň nahradit třeba jahodami (ideálně v jejich sezóně), ale také hruškami, švestkami, případně ochuceným tvarohem, povidlím, mixem ovoce, rozinek a oříšků? Pokaždé vám tak na stole přistane úplně jiná dobrota. Nyní už jen postavte na voňavou kávu…

Jste na maso?

K posezení, vínu a pivu, se však spíše hodí slané. Jste na maso? Pak zahřešte s námi: potřebujete dobré mleté maso, mrkev, plechovku kukuřice a strouhaný sýr (druh necháme na vašem výběru). Na oleji zpěníte cibuli a česnek, přidáte maso a podlité vodou dusíte zhruba deset minut. Přidáte sůl, pepř (podle chuti), kečup, nastrouhanou mrkev a okapanou kukuřici, pak podusíte ještě dalších deset minut. Vmícháte sýr a až směs vychladne, pokladete na vyválené listové těsto. Dobře zavinete, potřete žloutkem a pečete zhruba půlhodinku – asi při 170 stupních, ale respektujte své zkušenosti s vlastní troubou ☺.

Nebojte se experimentovat

Fantastická houbová úroda, kterou nás počastovaly sklonek léta a podzim, pak přímo vybízí k tomu, abyste zkusili i závin houbový. Potřebujete zhruba 300 gramů hub (jakýchkoliv, hlavně však jedlých), plátky anglické slaniny (množství podle chuti), cibuli a pár vajíček. Houby, pochopitelně očištěné, nakrájíte na menší kousky, na tuku zpěníte slaninku a cibuli, posléze přidáte houby, sůl, pepř, kmín (koření podle svých preferencí). Podusíte doměkka, nakonec vklepnete vajíčka (zhruba dvě až tři) a necháte srazit. Směs ochutnejte a případně dochuťte. Listové těsto opět vyválíte dotenka, pokryjete houbovou směsí a ideálně posypete nakrájenou petrželkou. Stočte do závinu (kdo si troufne, může ještě závin stočit do tvaru šneka). Potřete rozšlehaným vejcem, posypejte třeba trochou kmínu, sezamu nebo máku a upečte v předehřáté troubě.

Už jistě víte, nebo alespoň tušíte, že náplně se dají krásně obměňovat – buď podle hesla „co dům dal“, nebo podle toho, co máte rádi. Naše listové těsto kromě mletého masa či hub perfektně souzní například se špenátem a sýrem feta, chutná s náplní z kyselého zelí a slaniny a sluší mu i verze italská, tedy mozzarella, sušená šunka a rajčátka.

Je jen na vás, které podobě dáte přednost. Ideálně vyzkoušejte všechny, ať se můžete opravdu kvalifikovaně rozhodnout ☺. A je prostě super, když máte naše listové těsto vždy po ruce. Pak můžete péct a mlsat i o půlnoci…

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho, prosím :)

Zeptejte se na cokoliv Ozveme se vám

Jsme tu pro vás již od roku 1991

Čas utíká tak rychle, že než se nadějeme, uběhlo již 25 let našeho podnikání. Teprve s odstupem doby si uvědomuji u jakých zásadních změn jsme byli přítomni a jak nám tyto změny ovlivnily život. Prožili jsme nadšení, radost z úspěchů, ale i zklamání a také tvrdý konkurenční boj vedený ne vždy férovými prostředky. Takový už je život a já se pokusím v krátkosti se ohlédnout, vzpomínat a připomenout historii firmy.

Zobrazit celou historii

Souhlasím se zpracováním uvedených údajů pro účel vzájemné komunikace a poskytnutí obchodní nabídky v souvislosti mou poptávkou. Svěřené údaje bude společnost NOPEK, a.s. IČO: 15030075, se sídlem Náměstí Pod Kaštany 727, 566 01 Vysoké Mýto zpracovávat v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. a dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů.