24. 10. 2017 Aktuality

Teprve před pár lety svět znovu objevil chia semínka

Spadají do kategorie superpotravin, jelikož mají vynikající složení. O prospěšném působení chia na lidský organismus však věděli naši předkové už před mnoha a mnoha lety. Tato semínka totiž patřila k základním potravinám jídelníčku bájných Aztéků. A kolem roku 900 před naším letopočtem se chia na území zhruba dnešního Mexika používala jako platidla.

Chia jsou vlastně semínka šalvěje hispánské. Jsou poměrně náročnou plodinou, nelze ji pěstovat všude. Věděli jste, že „chia“ je mayský výraz pro „sílu“?

Proč, kromě získání energie, ještě zařadit tato tmavá semínka do našeho jídelníčku:

  • Neobsahují lepek a jsou zdrojem bílkovin.
  • Mají velké množství vápníku (více než mléko), draslíku (více než v banánech) a železa (více než ve špenátu).
  • Jsou bohatá na vitamíny skupiny C a E.
  • Obsahují magnesium, zinek a fosfor, který je potřeba pro stavbu pojivových tkání a kostí.
  • Naše střeva je budou milovat, protože chia se pyšní velkým množstvím vlákniny, což má pozitivní vliv na trávení. Naše srdce a cévy je po nás budou žádat, protože chia jsou nejbohatším známým rostlinným zdrojem esenciálních mastných kyselin. Jejich tuk, kterého obsahují 32%, se skládá převážně z nenasycených mastných kyselin omega – 3.
  • Jsou hydrofilní: dokáží značně navázat vodu.

Jejich další výhodou je, že nemají v podstatě žádnou chuť, proto je můžete přidat téměř do kteréhokoliv pokrmu či nápoje: v hojné míře se přisypávají do jogurtů, kaší, pudinků, do salátů, polévek, do smoothie, různých těst.

A protože pozitiva chia semínek jsme objevili už i my, pekaři, připravili jsme pro blaho vašeho organismu hned tři produkty s touto superpotravinou:

Co ochutnáte nejdříve? :-)

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho, prosím :)

Zeptejte se na cokoliv Ozveme se vám

Jsme tu pro vás již od roku 1991

Čas utíká tak rychle, že než se nadějeme, uběhlo již 25 let našeho podnikání. Teprve s odstupem doby si uvědomuji u jakých zásadních změn jsme byli přítomni a jak nám tyto změny ovlivnily život. Prožili jsme nadšení, radost z úspěchů, ale i zklamání a také tvrdý konkurenční boj vedený ne vždy férovými prostředky. Takový už je život a já se pokusím v krátkosti se ohlédnout, vzpomínat a připomenout historii firmy.

Zobrazit celou historii

Souhlasím se zpracováním uvedených údajů pro účel vzájemné komunikace a poskytnutí obchodní nabídky v souvislosti mou poptávkou. Svěřené údaje bude společnost NOPEK, a.s. IČO: 15030075, se sídlem Náměstí Pod Kaštany 727, 566 01 Vysoké Mýto zpracovávat v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. a dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů.